0
سلام

خانه / وبلاگ / چند تا از رایج‌ترین اشتباهات زبان آموزان در یادگیری

فروردین 11, 1403

بسیاری از زبان آموزان به دلایل متفاوت نمی‌توانند در کلاس‌های زبان شرکت کنند ؛ بنابراین تصمیم می‌گیرند که خودشان به صورت خودخوان زبان انگلیسی را یاد بگیرند ؛ اما این مسئله باعث تکرار یک سری اشتباهات می‌شود که می‌تواند در یادگیری اختلال ایجاد کند. در این متن سعی داریم شما را با چند تا از رایج‌ترین اشتباهات زبان آموزان در این زمینه آشنا کنیم تا بتوانیم این اشتباهات را کمتر تکرار کنیم و زبان انگلیسی را موثرتر و با کیفیت بیشتری یاد بگیریم. یادگیری هر مطلبی از راه اشتباه می‌تواند باعث از دست دادن انگیزه ، خستگی ، ناامیدی و در نهایت رها کردن هدف باشد.

استمرار و تداوم

سعی کنید برای یادگیری زبان انگلیسی به صورت مرتب و مداوم برنامه‌ریزی کنید ؛ یعنی در طول هفته فقط یک یا دو روز را به مطالعه اختصاص ندهید. مثلاً اگر قصد دارید در طول هفته ۳ ساعت مطالعه داشته باشید به جای اینکه یک روز در هفته ۳ ساعت مطالعه کنید ، سعی کنید هر روز هفته روزی نیم ساعت را به مطالعه اختصاص دهید . با این روش شما خسته نمی‌شوید و تکرار هر روزه باعث می‌شود که ذهن شما پویاتر عمل کند.

تکرار

یکی از آیتم‌های مهم دیگر در یادگیری زبان انگلیسی تکرار است . حتماً می‌دانید که زبان انگلیسی بسیار فرّار است ، بنابراین باید سعی کنیم تا جایی که می‌توانیم مطالب را تکرار کنیم. وقتی می‌خواهید مطالعه روزانه خود را شروع کنید اول مطالب روز قبل را مرور کنید. بعد از اینکه مطالب روز قبل را مرور کردید و مطمئن شدید که همه آنها را به خوبی بلد هستید مطالب روز جدید را شروع کنید.
بسیاری از زبان آموزان وقتی معنی کلمه را می‌دانند دیگر آن را یادداشت نمی‌کنند و آن را نمی‌خوانند. اما باید بدانید که بهتر است برای همه نکاتی که می‌دانید یا نمی‌دانید تکرار باعث می‌شود که در حافظه بلند مدت شما بهتر ثبت شود شود و کمتر از خاطر شما فراموش شود.
و نکته حائز اهمیت دیگر این است که تکرار کردن می‌تواند به صورت گفتار انجام شود یعنی سعی کنید مطالب را به صورت گفتاری و در قالب جمله و ساختارهای مختلف و در موقعیت‌های مختلف تکرار کنید تا علاوه بر به خاطر سپردن بهتر، نقش هر جمله یا گرامر را بیشتر درک کنید.

یادگیری به ترتیب مطالب جدید

به جای اینکه همه مطالب جدید را روی میز بریزید ، سعی کنید نکات جدید را یک به یک و با کیفیت یاد بگیرید.
فرض کنید که می‌خواهید ۴ گرامر جدید و ۲۰ کلمه جدید را یاد بگیرید . سعی کنید برای هر کدام برنامه‌ریزی کنید . گرامر اول را یاد بگیرید ؛ به حالت نوشتار به آن مسلط شوید تمرین کافی داشته باشید، آن را در مکالمه استفاده کنید ، وقتی مطمئن شدید که به اندازه کافی به نکته جدید مسلط شده‌اید و می‌توانید در لحظه از آن در مکالمه استفاده کنید به سراغ گرامر جدید بروید .
حالا که مشغول یادگیری گرامر بعدی هستید، مراحل قبل را از راه‌های مختلف امتحان کنید. وقتی به گرامر دوم مسلط شدید حالا وقت خوبی هست که گرامر قبل را هم مرور کنید به این ترتیب که این دو گرامر را در زمان‌های مختلف در مکالمه یا نوشتار با هم ترکیب کنید و از هر دو گرامر استفاده کنید.
اینطور هم گرامر جدید را از راه درست یاد گرفته‌اید و هم گرامر قبل را مرور کرده‌اید.
پس نتیجه می‌گیریم که تا وقتی مطمئن نشدیم که به یه مطلب به اندازه کافی مسلط نیستیم سراغ مطلب بعدی نمی‌رویم. چون با این کار فقط کیفیت یادگیری ‌را کم کرده ایم و شاید احساس کنیم که بلد هستیم و بتوانیم به درستی بنویسیم اما در گفتار به مشکل می‌خوریم . یکی از ‌دلایلی که بسیاری از زبان آموزان می‌توانند درست بنویسند اما مکالمه ضعیفی دارند، همین است.

یادگیری مطالب مطابق با سطح شما

باید خودتان را بشناسید و مطالب جدید را مطابق با سطح خودتان انتخاب کنید. اگر مطالبی را انتخاب کنید که با سطح شما یکی نباشد و سخت‌تر از سطح شما باشد ، می‌تواند به شما احساس خستگی و ناتوانی بدهد . سعی کنید با یک امتحان تعیین سطح اول سطح خود را بشناسید و بعد همگام با سطح خودتان مطالب را پیش ببرید.

یادگیری همه مهارت‌ها

یکی دیگر از اشتباهاتی که بسیاری از زبان آموزان مرتکب می‌شوند، تمرکز کردن روی صرفاً یک یا دو مهارت است. منظورم این است که فایده‌ای ندارد اگر من فقط گرامر کار کنم یا فقط لغت حفظ کنم. باید بتوانم همه مهارت‌ها مثل لغت گرامر تلفظ نوشتار گفتار شنیدار… را با هم و در یک سطح به صورت متعادل تقویت کنم.

صبور باشید
ما حتی برای یادگیری زبان مادری خودمان به صورت نوشتاری در کودکی ماه‌ها به مدرسه رفته‌ایم تا بتوانیم به آن مسلط شویم .بنابراین منطقی نیست اگر بخواهیم در یادگیری زبان دیگر عجله کنیم.
باید بدانید در کنار راه درست مطالعه یکی از مواردی که بسیار ضروری است داشتن صبر و حوصله است در یادگیری زبان انگلیسی به هیچ عنوان عجله نکنید و با صبوری تمرین‌های درست را انجام دهید تا بتوانید به نتیجه مطلوبی برسید.