0
سلام

خانه / وبلاگ / بهترین روش یادگیری لغات زبان انگلیسی

اردیبهشت 08, 1403

خیلی وقت‌ها پیش میاد که بارها و بارها یک کلمه جدید رو می‌خونیم و یاد می‌گیریم اما حین صحبت هر کاری که می‌کنیم نمی‌تونیم اون کلمه رو به خاطر بیاریم درست ازش استفاده کنیم و به عبارتی اون کلمه توی ذهن ما فعال نیست .
در این مقاله می‌خواهیم با پیشنهاد راهکارهایی به شما کمک کنیم تا بتوانید لغات را بهتر و سریعتر به خاطر بیاورید و در لحظه از آنها حین مکالمه استفاده کنید.

حتماً می‌دانید که برای یادگیری موثرتری لغات انگلیسی باید آنها را در جمله یاد بگیرید ممکن است خیلی از شما از فلش کارت‌ها استفاده کرده باشید و بارها آن را امتحان کرده باشید اما همانطور که می‌دانید یادگیری لغات در وهله اول باید با استفاده از مثال‌های مختلف و در قالب جمله باشد.

یادگیری لغات در زبان انگلیسی چند مرحله دارد مرحله اول می‌تواند این باشد که شما از کتاب یادگیری لغات استفاده می‌کنید یا از فلش کارت‌ها استفاده می‌کنید ویدیوهای مختلف درباره لغات و یادگیری لغات رو تماشا می‌کنید اما این فقط مرحله اول شماست ؛ اما موردی که باعث می‌شود که شما بتوانید آن لغات را فعال نگه دارید این است که به صورت روزانه مداوم و مکرر با آن کلمه ‌ها در تماس باشید و در معرض آن کلمه‌ها قرار بگیرید یا از طریق خواندن یا نوشتن یا گفتن …

درست مثل زبان مادری خودتان چند درصد از لغات در زبان مادری شما وجود دارد که شما آنها را ممکن است یک بار شنیده باشید اما به ندرت از آنها استفاده می‌کنید یا ممکن است خیلی از آنها را اصلاً استفاده نکنید پس در زبان انگلیسی هم لغات بسیار زیادی وجود دارد ما فقط یک درصد از آن را می‌توانیم در ذهن خودمان فعال نگه داریم و این موضوع بستگی به این دارد که ما به چه موضوعی علاقه داریم. مثلاً اگر به سیاست علاقه دارید اتفاق افتاده است که بارها روزنامه‌های سیاسی بخوانید متن‌ها و مقاله‌های سیاسی را مرور کنید پس بنابراین این دسته از لغات در ذهن شما فعال‌تر باقی می‌مانند.

این موضوع همانطور که در زبان مادری ما صدق می‌کند کاملاً درباره زبان‌های دیگر هم ساده است پس نکته اول این است که شما به هر موضوعی که علاقه دارید باید به صورت مداوم و روزانه در معرض آن لغات باشید مثلاً گوش کردن به پادکست‌های مرتبط به صورت روزانه..

یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید این هست که محتوای متناسب با سطح خودتون را در حوزه‌ای که به اون علاقه دارین را انتخاب کنید روزانه ۱۵ دقیقه گوش کنید و ۱۵ دقیقه بخوانید. تمرین می‌تواند به عنوان یک تمرین مکمل در کنار تمرین‌های دیگر انجام شود و نتیجه خیلی خوبی را به شما خواهد داد.
خیلی مهم این هست که به صورت مداوم و مستمر حداقل ۱۵ دقیقه برای هر کدام وقت بگذارید کلید یادگیری زبان انگلیسی فقط و فقط استمرار است.

یکی از روش‌هایی که می‌توانید برای فعال سازی لغات با استفاده از این پادکست‌ها و متن‌ها استفاده کنید این است که در این ۱۵ دقیقه پادکست را تحلیل کنید شاید بتوانید در این ۱۵ دقیقه فقط دو یا سه دقیقه از پادکست را تحلیل کنید لغاتش رو در بیارید و کاملاً بتونید تحلیلش کنید، یکی دیگه از روش‌ها این هست که در اون ۱۵ دقیقه فقط گوش بدید و برید جلو بخونید و برید جلو بعد از قلم و کاغذ برای تحلیل جملات استفاده نکنید.
با توجه گوش بدید و سعی کنید معنای کلی پادکست و متن رو درک کنید. احساس می‌کنید در پادکست‌های شنیداری قسمتی از پادکست را متوجه نمی‌شوید می‌توانید متن را چک کنید . زیاد خواندن و زیاد گوش کردن به این صورت می‌تواند به مرور باعث فعال کردن لغات در ذهن شما شود.

یکی از آیتم‌هایی که باعث فعال شدن لغت در ذهن شما می‌شود این است که لغت به صورت طبیعی در محیط‌های مختلف برای شما تکرار شود مثلاً شما کلمه‌ای که در کتاب خواندید را بعد از آن در فیلم می‌شنوید در پادکست می‌شنوید یا از زبان کسی اون رو می‌شنوید و این برخوردهای طبیعی باعث می‌شود که لغت در ذهن شما فعال تر و ماندگارتر شود .
این تمرین را می‌توانید از چند ماه تا یک سال به صورت مداوم انجام دهید و مطمئناً سطح لغات شما حین مکالمه بسیار پیشرفت خواهد کرد.